anýz

Lidově přezdívaný bedrník anýz, sladký římský kmín.

Listy anýzu chutnají ve studených i teplých pokrmech jen syrové, a proto se přidávají až na závěr, nevaří se. Jsou vhodné do salátu z červené řepy, k salátům ze syrové kedlubny, mrkve, cukety k nakládáným i čerstvým okurkám, hrášku, červenému zelí a bramborám, do indického karí s luštěninami a brambory, do rybích polévek, ovocných salátů a také do mermelády.

Anýzová semínka se dají vařit, dusit i péct. Používají se celá nebo rozdrcená v hmoždíři k dušenému červenému i bílému zelí, do paštik a terin s lososem, drůbežím a vepřovým masem, do čatní, nakládání okurek, do marmelády z jahod, švestek, broskví a kaštanů, do jablečných a švestkových povidel, do chleba, sýrového pečiva a housek, do vánočního cukroví, ovocného chlebíčku, pečených jablek a také punče.

 

Anýz je oblíbeným prostředkem proti kašli, neboď umožňuje odkašlávání a tlumí dráždění. Dále podporuje tvorbu mateřského mléka u kojících matek. Zvyšuje tvorbu žluče, urychluje trávení, omezuje plynatost. Působí proti střevním katarům, křečím trávicího traktu.