bazalka

Obsahuje éterické oleje, třísloviny, glykozit, malé množství saponinů, flavonoidy a jiné chemické sloučeniny, vitamíny A,B,C,E,K, vlákninu, draslík, vápník, železo. Podporuje obranyschopnost těla podporuje trávení, stolici a má antiseptické a močopudné účinky, odvodňuje, pročisťuje ledviny a močové cesty,zvyšuje chuť k jídlu.

Balzalku známe především jako koření , ale má i svoje nezaměnitelné a prospěšné léčivé účinky pro lidský organismus, je tedy nejen kořením, ale i lékem.

Má mimořádný účinek proti křečím a bolestem ze špatného trávení a nadýmání. Podporuje zažívání, působí na stěnu žaludku a zvyšuje produkci trávicí šťávy, tím zahání produci trávicí šťávy, tím zahání nechutenství. Snižuje napětí hladkého svaloviny trávicí trubice a koriguje tak střevní potíže.

Působí táké protizánětlivě a mírně antibioticky. Podporuje srdeční činnost a uklidňuje nervy, pomáhá při nespavosti a při kašli, dokonce i při černém kašli. Působí blahodárně při nervozitě, úzkosti, migréně a při psychickém přetížení.

Zevně se bazalka používá k omývání ( léčbě) špatně hojících se ran, ale především jako součást bylinných koupelí pro osvěžení a proti křečím. Listy Bazalky obsahují silice, které pomáhají snížit svědění při bodnutí hmyzem. Nejefektivnější jsou listy ještě nekvetoucích rostlin. Kloktání nálevu pomáhá při léčení dásní či jiných zánětů v ústech nebo bolení v krku.

 

Zajímavá informace pro kojící matky je, že rozumná konzumace bazalky stimuluje tvorbu mateřského mléka.

 

Použití v kuchyni

Bazalka je typickým jižním kořením. Používáme ji sušenou, avšak její chuť a vůně vynikne mnohem výrazněji v čerstvém  stavu. Dobře se kombinuje s česnekem, cibulí, pažitkou, majoránmkou, dobromyslí, saturejkou a tymiánem. Dokáže výrazně pomoci při konzumaci tučných jídel.