bobkový list

 

Vavřín, bobkový list, můžeme pěstovat jako půvabnou přenosnou rostlinu. Od jara do podzimu bude strážit vchod do domu či zkrášlovat terasu. Jeho listy jsou nepostradatelným kořením v mnoha jídlech, podporují také zdravé trávení. V koupeli pak ulevují bolestivým a ztuhlím svalům. Čerstvé jsou nejlepší!!

Pěstování:

Ve středomoří dorůstá vavřín velikosti stromu či mohutného keře. V našich podmínkách jej můžeme pěstovat pouze jako přenosnou rostlinu, neboť tužší mrazy by venku nepřežil a pěstování v nádobě i klima omezuje jeho vzrůst. Zato jej však můžeme vytvarovat do podoby půvabného malého stromku s košatou, kulovitou korunkou.

Odštipováním spodních listů a větviček vznikne kmínek, košatou korunku pak tvoříme zakracováním větví. Ovšem vavříny lze tvarovati do dalších rozmanitých podob. Pěstovat můžeme také různé kultivary, například zlatolistý (Aureum ) nebo úzkolistý (Angustifolia ).

 

- Vavřínu svědčí slunné závětrnné stanoviště

- Substrát by měl být kyprý, výživný, nádoba dostatečně hluboká

- V letním období potřebuje vavřín dostatek vláhy

- Zimování je ideální na chladné místě (vařín je jako většina středomořských aromatických rostlin stálozelený )

- Vavřín lze snadno množit stonkovými řízky

- Pokud je rostlina již větší a nádoba těžká, vyplatí se podložka na kolečkách, na níž ji na podzim snadno přemístíme

 

Zasadíme rovný zakořeněný řízek nebo semenáč do 10cm květináče naplněného půdní směsí s pískem. Trvá asi jeden rok, než řízek začne dobře růst a během této doby ho uchováváme v teple skleníku a občas mlžíme, abzchom zachovali vysokou vzdušnou vlhkost.

 

Rostoucírostlinu přesadíme do většího květináče. Současně odstraňujeme spodní listy a postranní výhonkytak, aby se vyvunul pěkný kmínek.Kmínek přivážeme k opoře a na několika místech uchytíme, aby rostl rovně. pokračujemev přesazování a přivazování podle potřeby.

 

Když je stromek o něco vyšší, než je požadovaná výška, odstříhneme mu vrcholek.Stále odstraňujeme postranní výhonky vyrůstající z kmínku. Větvičky v koruně seřízneme nebo zaštípneme vždy, když dosáhnou délky asi 15cm. Postranní výhonky vyrůstající z hlavních větví zkracujeme stejně.

 

Stále vyštipujeme vrcholky postranních výhonků, abychom podpořili nárůst husté tvarované koruny z listů. Každý rok na jaře rostlinu přesazujeme nebo alespoň vyměňujeme povrch substrátu. Korunu zastříháváme nůžkami dvakrát ročně.