pažitka

Pažitka dodává polévkám, pomazánkám a dalším pokrmům nezaměnitelnou chuť a také pořádnou porci vitamínů "C" a "A". Když kvete, stanese z ní ozdoba zahrady a nejen to - květy jsou talé jedlé a krásně se vyjímají například v salátech.

 

Vytrvalá bylina pochází ze středomoří a je velmi oblíbená po celém světě jako zelené kořeník pokrmům. Může dorůst až do 80cm výšky, listy jsou vzpřímené tmavě zelené, na průřezu kulaté. Květenství je okolík pětičetných, tmavě růžových kvítků, podepřených toulcem. Semena jsou drobná, lesklá, černé barvy.

Pažitka pobřežnímá jemně pikantní chuť, která se hodí do zeleninových salátů a jiných studených pokrmů. Komzumuje se nať, která je bohatým zdrojem vitamínů "C", "A" ,"B1","B2" a draslíku, vápníku, a bioflavonoidů. Díky obsaženým látkám posiluje imunitu, povzbuzuje chuť k jídlu, podporuje trávení a má mírné protizánětlivé účinky. V Asiise pažitka užívá jako afrodiziakum.

 

Pěstování:

Pažitku můžeme pěstovat nejen na zahrádce, ale i doma v květináč. Pěstování je poměrně snadné, potřebuje především slunnou vzdušnou polohu, půdu bohatou na humus, kterámusí být dobře propusná a stále vlhká. Ideální hlinitopísčitý substrát s vyšším obsahem vápníku.

pažitka je poměrně náročná na zálivku- nesmí přeschnout, ale ani se topit ve vodě. Ideální je zalévat ji odstá  vodou pokojové teploty. Na zahrádce voda odteče, pažitku v květináči zaléváme do misky.

Pažitku lze koupit předpqěstovanou v každém supermarketu, můžeme si ji ale vypěstovat i ze semínek. Ta vysejeme v únoru a v dubnurostliny můžeme vysadit ven. Semínka můžeme ale také přímo vysít na záhon v květnu po "zmrzlých". Množit pažitkumůžeme dělením trsů od dubna do srpna. Nové trsy mají být minimálně 2-3cm velké, sázíme je do sponu 30-40x15cm. Na zahradě se běžně pěstuje na jednom stanovišti i několik let. Ve druhém roce začne pažitka kvést, květní stonky jsou ale dřevnaté, ke konzumaci jsou určené pouze jemné listy. Květy jsou jedlé, můžeme jimi ozdobit například saláty. Květy rostlinu vysilují, proto je včas odštípneme.